Všetko chce svoj čas. Vzťahuje sa to aj na takú vyhradenú oblasť, akou je vinohradníctvo. Pri zakladaní sme len na začiatku od veľkých úspechov, sebaprezentovania a obchodu. Úspechy sa totiž vyhodnocujú z dlhodobého hľadiska. Skutočne chcete zakladať vinicu? Tak sa na to sústreďte. Nie všetky chyby je možné neskôr odstrániť.
Rátame s „víkendovou“ záležitosťou
Ako sme naznačili, nároky vinohradov nemožno porovnávať so sezónnou výsadbou na záhrade. Prvým dôležitým časovým ukazovateľom je vysádzanie vinice úplne od začiatku. To si vyžaduje 1 – 1,5 roka. Ešte stále nehovoríme o zbere a použití plodín. Trvá to niekedy až 5 rokov, resp. aj viac v závislosti od podnebných a pôdnych kvalít.
Šetríme pri výbere vhodného miesta
Získať dobrý a lacný pozemok na vinohrad je takmer nereálne. Počiatočné investície sa totiž vysoko šplhajú, no trpezlivou a precíznou prácou sa nám všetko niekoľkonásobne vráti. Čo sa týka miesta, resp. pôdnych kvalít, tak tie majú vyhovovať najmä vysokej cukornatosti hrozna. Ak sa obzeráte po iných než po kamenistých pôdach, robíte zle. Práve vyšší obsah kameňov a štrku dobre vplýva na zahrievanie stanovišťa. Vyhrievaná pôda sa nám zavďačí kvalitným hroznom. Najbližšou alternatívou kamenistej pôdy je piesočnatá.
Pôdu skúmame len „povrchovo“
Častou chybou pri výsadbe vinohradov je odmietnuť podrobnú analýzu pôdy. Stav pôdneho profilu ovplyvňuje celkovú výnosnosť, preto v prvom kroku požiadame o pôdoznalecký posudok. Jeho súčasťou je objektívny opis pôdneho typu a čiastkových horizontov. Pôdne vzorky z viacerých hĺbok podnecujú lepšiu orientáciu pri výbere hnojiva a organickej hmoty.
Prevrstvenie pôdy od oka
Aj to by vo výslednom efekte celému vinohradníctvu viac uškodilo. Prevrstvovať pôdu do hĺbky znamená správne rigolovať, a tak dožičiť pravidelnú výnosnosťou na 20 – 30 rokov. Základným bodom je rozložiť koreňový systém na 80 cm. Je to najlepší priestor v hĺbke, kde sa viniču dostávajú živiny a čo najmenej kolíšu vlhkostné a teplotné výkyvy.
Nepoznať konkrétne čísla o vhodných pôdnych ukazovateľoch
Mnohí vo svojom podnikateľskom pláne nemajú na výber a musia siahnuť po veľmi odolných, rezistentných odrodách. Týka sa to najmä severných oblastí, kde sa pH pohybuje pod odporúčanou hranicou. Na týchto miestach ide o pH 5, pričom zdarnejšie vinice vznikajú pri pH 6 – 6,5.
Vinica ako uzatvorený nedotknuteľný priestor
Takou nebude vinica nikdy. Ide o dynamický, živý systém, kde okrem malých škodcov „parazitujú“ aj väčšie. Celoročne sa preto zaujímame o ochranu pred škodcami a divou zverou. Veľmi zvažujeme voľne dostupné pomôcky – na prvé miesto kladieme humánne a ekologické produkty.
Vinica nie je značka, ale záväzok
Veľmi náročný a precízny, čo zistíme už v prvom roku. Vinicu nevyhľadávame len pre prechádzky a lepšiu atmosféru, ale pre kontrolu a ochranu. Zo začiatku prebiehajú na týždennej báze. Závisí to od orientácie, aktuálneho počasia a od precitlivenosti na nákazy, huby a plesne.