- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Cyklisti a kolobežkári na cestách. Kto kryje náklady na škody v prípade nehody?

Cyklisti a kolobežkári sú tiež súčasťou cestnej premávky a mali by dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Tieto alternatívne spôsoby dopravy sú rýchle, jednoduché a zároveň cenovo dostupné. Rovnako sa množstvo používateľov zvýšilo aj zavedením elektrických kolobežiek, či zdieľaných bicyklov vo veľkých mestách. Aké poistenie môže zmierniť následky nehody ak je vinníkom cyklista alebo kolobežkár?

Povinné zmluvné poistenie či havarijné poistenie?

PZP je povinné pre všetky motorové vozidlá a jeho využitie je najmä pri odškodňovaní škodových udalostí, ktorých ste vinníkom. Účelom PZP je ochrániť účastníkov cestnej premávky. PZP si u nás v Union viete uzatvoriť aj priamo prostredníctvom internetu. PZP online funguje tak, že vyplníte všetky potrebné údaje a už v priebehu niekoľkých minút môžete mať uzatvorené poistenie. Rovnako viete využiť služby kalkulačky, ktorá Vám ešte pred uzatvorením PZP online dokáže nezáväzne vypočítať cenu poistenia.

V prípade, že vinníkom nehody je majiteľ auta, môže si aj cyklista nárokovať vyplatenie škody prostredníctvom PZP. Havarijné poistenie slúži na pokrytie nákladov za vlastné vozidlo, ktoré vznikli aj Vašim vlastným nedopatrením. Rovnako má však havarijné poistenie význam aj pokiaľ je vinníkom cyklista, či kolobežkár. Ten si totiž na bicykel, či kolobežku PZP, ani havarijné poistenie vybaviť nemôže. Ak teda nemáte uzatvorené havarijné poistenie, budete musieť siahnuť do vlastného vrecka a škodu si preplatiť. V prípade havarijného poistenia Vám škodu preplatí poisťovňa.

Pripoistenie zodpovednosti za škodu a úrazové poistenie

Pre cyklistov a kolobežkárov môže byť výhodné uzavretie pripoistenia zodpovednosti členov domácnosti za škodu, ktoré sa dá uzatvoriť ako súčasť poistenia bytu, či domu. Toto pripoistenie Vám preplatí škodu na majetku alebo aj na zdraví v prípade dopravnej nehody, ktorú zaviníte. Práve preto je vhodné pre každého bez ohľadu na to aký dopravný prostriedok využíva. Pokrýva škody, ktoré členovia domácnosti spôsobia v bežnom živote – dôležité je tiež, že v takomto prípade musí byť vylúčené požitie alkoholu.

Úrazové poistenie má v rámci tejto problematiky taktiež význam, pretože množstvo nehôd na cestách, kde je vinníkom cyklista, či kolobežkár končí ujmou na zdraví. Úrazové poistenie je pritom štandardom v rámci životného poistenia. V rámci tohto poistenia je vyplácaná určitá časť poistnej sumy ( tá sa dá stanoviť až do 50 000 €). Úrazové poistenie sa pritom vzťahuje na všetky úrazy, ktoré sa môžu v rámci Vášho bežného života vyskytnúť.

Veľmi dôležité je tiež vedieť, že v prípade nepriaznivého technického stavu bicykla alebo elektrickej kolobežky za nehodu zodpovedá priamo majiteľ. Aj takéto dopravné prostriedky je preto potrebné nechávať stále kontrolovať. Má to však význam rovnako pre Vašu bezpečnosť ako aj pre bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky, či napríklad chodcov. Aj chodci sa totiž často stávajú účastníkmi nehody s kolobežkou, či bicyklom – aj v tomto prípade škodu prepláca spomínané pripoistenie zodpovednosti za škodu.

Krádež kolobežky – aké poistenie?

Okrem nehôd je tiež častým problémom krádež týchto alternatívnych dopravných prostriedkov. Najmä elektrické kolobežky je možné ukradnúť omnoho jednoduchšie ako veľké bicykle, či motorové vozidlá. Krádež môže pokrývať poistenie zariadenia domácnosti. Ak Vám teda kolobežku ukradnú z priestorov domu alebo bytu, mali by ste dostať preplatenú celú sumu. Na druhej strane ak ju ukradnú z nebytových priestorov, dostanete len 30% z poistnej sumy.

Pokiaľ sa ani jedna zo spomínaných možností na Vás nevzťahuje, môžete sa skúsiť dohodnúť občiansko-právnym konaním na súde. Deje sa to najmä vtedy ak vinník nespolupracuje a nemáte inú možnosť riešenia situácie. Ide však o pomerne dosť nešťastné riešenie, nakoľko sa takéto konania môžu pretiahnuť na nesmierne dlhú dobu a s tým spojené náklady a súdne trovy sú tiež veľkou nevýhodou.

Pri jazde na alternatívnych druhoch dopravných prostriedkov Vám odporúčame dodržiavať pravidlá cestnej premávky a zajednať si pripoistenie zodpovednosti za škodu alebo úrazové poistenie. Vodiči môžu ako ochranu voči nehodám spôsobeným cyklistom investovať do kvalitného havarijného poistenia. Prajeme Vám veľa šťastných kilometrov s poistením presne podľa Vašich predstáv, ktoré Vám zabezpečí nadštandardnú dávku bezpečia.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna