- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Fotovoltiku neinštalujte na severnú stranu strechy. Kde vám naopak vyrobí najviac elektriny?

Európsky energetický trh predpokladá, že po roku 2040 by sa obnoviteľné zdroje mohli stať hlavným zdrojom výroby energie. K tejto smelej vízii môžu prispieť aj bežné domácnosti inštaláciou fotovoltiky. Slnko je najdostupnejší obnoviteľný zdroj energie, ktorý vám dokáže vyrobiť elektrinu aj u vás doma. Potrebujete na to len strechu vášho rodinného domu a fotovoltické panely.

Napríklad dom, ktorý nemá aspoň v jednom mieste spotreby energie obnoviteľný zdroj od minulého roku neskolaudujete. Zákon o hospodárnosti budov sa snaží znížiť negatívne dopady na životné prostredie a ukladá všetkým novostavbám povinnosť energetickej triedy A0.

Do energetickej triedy sa novostavby zaraďujú podľa súčtu energie, ktorú potrebujú na vykurovanie a na prípravu teplej vody. Tento súčet sa potom vynásobí príslušným koeficientom pre daný typ energie. Najlepší koeficient, nula, má fotovoltaika. Preto s ňou pri projektovaní domu určite počítajte.

Je však možné vyrábať si vlastnú elektrinu aj v prípade, že ide o starší rodinný dom? Potrebujem na inštaláciu fotovoltiky špeciálnu strechu? A budem môcť umiestniť fotovoltické panely aj v prípade, že máme strešné okná? Všetky tieto otázky si kladú záujemcovia o fotovoltické riešenie. Prečítajte si, ako je to s inštaláciou fotovoltiky na strechu už staršieho rodinného domu.

Najdôležitejšiu úlohu hrá orientácia strechy

Fotovoltické panely môžete inštalovať na strechu alebo plášť nehnuteľnosti. Prípadne, ak je to technicky možné a vhodné, môžu byť panely umiestnené aj na samostatnej garáži, hospodárskej budove alebo aj na konštrukcii v záhrade,“ hovorí o možnostiach umiestnenia fotovoltiky Erik Chabreček zo ZSE.

Orientácia voči svetovým stranám je pri umiestňovaní fotovoltických panelov kľúčová. Solárne panely smerované na východ dokážu vyrábať elektrinu len ráno. Ak sú otočené na západ, zachytávajú len posledné slnečné lúče. Preto je najvhodnejšie umiestniť panely na južnú stranu strechy.

„V praxi sa pri inštaláciách ale bežne stretávame s tým, že strecha rodinného domu nie je orientovaná priamo na juh. Panely je však vhodné umiestniť aj na juhozápadnú či juhovýchodnú stranu. Tak bude vaša fotovoltiky vyrábať elektrinu po celý deň. Dokonca o 20 percent účinnejšie ako pri západnej či východnej orientácii strechy. Určite neodporúčam inštalovať fotovoltický systém na šikmú strechu s orientáciou výlučne smerom na sever,“ vysvetľuje Chabreček.

Ideálny sklon panelov je 35 až 45 stupňov. Vtedy dosahuje solárna elektráreň maximálnu účinnosť počas celého roka. Ak sa tento ideálny sklon z rôznych dôvodov nepodarí dosiahnuť, nepredstavuje to zásadný problém. Strata účinnosti panelov bude len do päť percent. Oveľa dôležitejšie je zabezpečiť, aby panely neboli zatienené stromami alebo okolitými budovami.

Zdroj: ZSE

Krov musí byť v top stave

Dôležité je, aby ste mali na streche vášho rodinného domu dostatok miesta. Pre optimálny výkon systému potrebujete miesto aspoň pre osem fotovoltických panelov. Minimálna veľkosť plochy je 22 metrov štvorcových pri šikmej streche a 26 pri rovnej streche. Veľkosť plochy závisí aj od toho, či nemá strecha nejaké tienenie. Napríklad komín, stromy alebo okolité budovy. Problémom môže byť aj viac nerovnomerne rozmiestnených strešných okien alebo vikiere.

V prípade rovnej strechy je veľmi dôležité dodržať dostatočný rozostup medzi radami panelov, aby si navzájom netienili,“ dopĺňa Erik Chabreček zo ZSE.

Nezabudnite ani na to, že strecha musí byť v dobrom stave. Materiál, z akého je zhotovená nehrá až takú veľkú úlohu. Fotovoltaické panely sa montujú na všetky typy strešnej krytiny. Rozhodujúci je však stav krovu. Na drevené trámy sa totiž pomocou dlhých skrutiek upína hliníková nosná konštrukcia celého fotovoltického systému. Skrutky prechádzajú cez krytinu, drevené debnenie až do krokiev alebo pomocného latovania. Jeden panel spolu s konštrukciou váži približne 25 kilogramov a nainštalovať ich potrebujete minimálne osem. Krov musí byť preto v perfektnej kondícii.

Tip pre vás. Nechajte si pod fotovoltické panely nainštalovať snehové rozrážače alebo zachytávače. Na škridlovej streche sa sneh topí postupne. Naopak na hladkom povrchu fotovoltických panelov rýchlo kĺže a padá vo veľkých kusoch na zem. Môže vám tak spôsobiť škody alebo zranenie.

Fotovoltiku môžete mať na streche za jeden deň

Odborná firma zvládne fotovoltické panely umiestniť na vašu strechu veľmi rýchlo. „Celkový čas montáže obvykle trvá jeden deň, v určitých prípadoch môže trvať maximálne dva dni. Všetko závisí od vašich konkrétnych požiadaviek, dispozičného riešenia vášho domu či poveternostných a svetelných podmienok,“ objasňuje Chabreček zo ZSE.

Montérsky tím tvoria dvaja až piati pracovníci. Závisí to od náročnosti inštalácie. Zo sebou si prinesú všetok potrebný inštalačný materiál aj náradie. Firme môžete uľahčiť prácu tak, že v okolí prístupu na strechu uvoľníte miesto. Napríklad odložíte záhradný nábytok, detské hračky alebo necháte voľnú príjazdovú cestu. Firma vám však všetko objasní v deň montáže na mieste.

Fotovoltiku sa radšej nepokúšajte inštalovať sami, aj keď ste skúsený domáci majster. Pri manipulácii by ste ich mohli poškodiť, prípadne nesprávne zapojiť. Na internete síce nájdete množstvo overených a zaručených návodov „ako na inštaláciu fotovoltiky svojpomocne“, no realita je úplne iná. Môžete sa stretnúť so situáciou, ktorú nebudete vedieť vyriešiť a v konečnom dôsledku budete aj tak musieť privolať odbornú firmu, ktorá vám však už nebude vedieť na dielo poskytnúť záruku.

ZSE vám zaručí bezpečnú a kvalitnú montáž panelov. Všetky nutné stavebné úpravy, ktoré sa týkajú prepojenia fotovoltických panelov a striedača kabelážou, ako aj prepojenie ďalších komponentov sú zahrnuté v cene.

„Naši pracovníci vlastnia potrebné osvedčenia a certifikáty o odbornej spôsobilosti, pred začatím inštalačných prác vždy zabezpečia miesto inštalácie, aby nedošlo k nežiaducej situácii a pri práci používajú všetky potrebné ochranné prostriedky,“ dopĺňa Erik Chabreček zo ZSE.

Zverte to do rúk odborníkom

Pred inštaláciou fotovoltických panelov a najmä pred výberom a zostavovaním celého fotovoltického systému sa vždy radšej poraďte s kvalifikovanými odborníkmi, ktorí vám pomôžu navrhnúť vhodné riešenie.

„Spoľahlivého dodávateľa spoznáte podľa toho, že už má za sebou množstvo úspešných realizácií a recenzií. Časté riziko predstavujú firmy, ku ktorých recenziám sa vôbec neviete dopátrať a ako najväčšie lákadlo používajú podozrivo nízke ceny. Bohužiaľ prvotne nízka cena býva iba falošnou návnadou alebo sa za ňou môže skrývať nesprávne spracovaná kalkulácia. Môže sa dokonca stať, že v závere zaplatíte oveľa viac,“ objasňuje výber firmy odborník na fotovoltiku zo ZSE, Erik Chabreček.

Kúpa fotovoltiky nie je malá investícia a vždy sa hodí, ak sa máte v prípade poruchy alebo otázok na koho obrátiť. Ani záruka nie je na zahodenie. Práve preto je dôležité obrátiť sa na odborníkov, ktorí spĺňajú technické štandardy, majú dobré kontakty na dodávateľov, dlhodobé skúsenosti s objednávaním komponentov a vedia tak zaručiť v komplikovanej postcovidovej ekonomike nielen dobré ceny, ale aj dodanie tovaru v dohodnutom čase. Všetky tieto body spĺňa práve ZSE. Dôveruje im už viac ako 2 800 spokojných zákazníkov.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna