- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Máte nové auto? Nad havarijným poistením ani sekundu neuvažujte!

Mnohí majitelia pri kúpe ojazdených áut riešia, či je pre nich havarijná poistka výhodná. Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Avšak vo všeobecnosti platí, že ak máte jazdené auto staršie ako 10 rokov, s trhovou cenou pod 7-tisíc eur, výhodnejšie pre vás môže byť PZP s doplnkovým pripoistením.

Navyše horná hranica veku auta pre uzatvorenie havarijnej poistky sa v jednotlivých poisťovniach líši. Niekde vám poistia maximálne 6-ročnú jazdenku, inde aj 12-ročnú. Vtedy je dôležité porovnať výhodnosť vyplývajúcu z miery spoluúčasti a výšky poistky.

Čo s novým autom? Naopak, pri kúpe nového vozidla netreba s uzatvorením havarijného poistenia otáľať. Vďaka nemu môžete jazdiť s istotou, že v prípade škodovej udalosti vám poisťovňa náklady na opravu auta preplatí.

PZP verzus havarijné poistenie

Povinnosť mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie upravuje Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Táto povinnosť sa vzťahuje na všetky vozidlá, ktoré majú pridelené evidenčné číslo motorového vozidla.

Ak chcete uzatvoriť výhodné PZP, tak si porovnajte ponuky jednotlivých poisťovní. Poisťovňa Union umožňuje zistiť si prostredníctvom online kalkulačky nezáväznú cenu poistného. Stačí zadať evidenčné číslo vozidla a počet ročne najazdených kilometrov. Ak vám poistné vyhovuje, môžete uzatvoriť PZP online do 5 minút.

Čo sa týka havarijného poistenia, je dobrovoľné. Výnimkou je, ak máte auto na lízing. Vtedy je potrebné uzatvoriť ho, pretože lízingová spoločnosť sa týmto spôsobom istí.

Ak však máte nové auto, nemali by ste s uzatvorením havarijnej poistky váhať. V prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu, zrazíte sa s divou zverou, auto poškodí požiar alebo vandali, alebo vám ho niekto ukradne, náklady vám poisťovňa preplatí. Zaplatiť ich z vlastného vrecka je vo väčšine prípadov neúnosné.

Pri havarijnom poistení je kľúčová spoluúčasť

Už viete, čo je havarijné poistenie, a že sa ho oplatí uzatvoriť pri kúpe nového auta. V tejto súvislosti je však často skloňovaný aj pojem spoluúčasť. Predstavuje sumu vyjadrenú fixne, percentuálne či kombinovane, ktorou sa podieľate na úhrade škôd spôsobených pri dopravnej nehode alebo škodovej udalosti.

Na základe tejto informácie si viete vypočítať, aký podiel budete musieť zaplatiť, keď dôjde k škode. Pri škode v hodnote 4 000 eur a spoluúčasti 5 percent poisťovňa zaplatí 3 800 eur a vy 200 eur. Stretnúť sa môžete aj s nulovou spoluúčasťou, keď poisťovňa preplatí celú škodu. Avšak o to vyššia je poistka.

Havarijné poistenie od Unionu kryje náklady pri havárii nielen s iným vozidlom, ale aj zrážke so stromom či plotom. Spadá sem aj stret so zverou, poškodenie vozidla vandalmi či hlodavcami, ktoré si rady pochutnávajú na kábloch, hadiciach či izolačných materiáloch.

K havarijnej poistke možno zvoliť aj doplnkové pripoistenia, ako sú asistenčné služby, pripoistenie batožiny či úrazu vodiča. Havarijné poistenie možno uzatvoriť z pohodla domova online behom niekoľkých minút.

Alternatívou havarijného poistenia môže byť PZP s pripoistením

Hoci je havarijné poistenie pri kúpe nového auta výhodné, stále platí, že je dobrovoľné. To, či ho uzatvoríte, závisí len od vás. Vždy máte aj ďalšie možnosti. Jednou z nich je k povinnému zmluvnému poisteniu pridať doplnkové poistenia. Pripoistiť môžete stret so zverou, poškodenie čelného skla, krádež či vandalizmus. Aj týmto spôsobom sa dá na novom aute jazdiť s väčšou sebaistotou.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna