- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Toto musíte vedieť skôr, než kúpite elektrobicykel.

Elektrobicykel sa stáva novým fenoménom a čoraz viac ľudí sa rozhoduje pre jeho kúpu. Napriek jeho podobnosti s klasickým bicyklom je dobré si uvedomiť významné rozdiely, ktoré v svojej podstate môžu významne upraviť váš názor a výber v dobe rozhodnutia o kúpe takéhoto bicykla.

Čo je vlastne elektrobicykel?

Z hľadiska konštrukcie sa jedná o spojenie bicykla s elektro-asistenčným systémom, batériou a ovládacím zariadením.  Zo začiatku sa elektro časti pripájali len ako „prílepok“ na rám klasického bicykla, dnes sa už od konštrukčného návrhu špecifické časti pohonu integrujú do konštrukcie a tak tvoria ucelený celok.

Z legislatívneho hľadiska v súčasnosti rozoznávame tri kategórie elektrobicyklov.

1.       Kategória PEDELEC 25 Spĺňajúca európsku normu EN 15194, EN15191, kedy je pohon výhradne asistenčný, t.j. bez pedálovania nesmie pomáhať, maximálna rýchlosť , kedy asistencia je aktívna je 25 km/h a maximálny nominálny výkon asistenčného pohonu je 250W.V prípade, že elektrobicykel spĺňa túto normu je z hľadiska zákona považovaný za normálny bicykel a teda jeho právne užívanie sa v ničom nelíši od klasického bicykla.

2.       Kategória PEDELEC 45 alebo SPEED PEDELEC. Táto kategória sa na európskej úrovni ešte len tvorí. Niektoré krajiny si vytvorili svoje národné verzie. Slovensko zatiaľ takúto kategóriu nepozná. V podstate sa jedná o podobné podmienky kladené na asistenčný systém ako predchádzajúca kategória s maximálnou povolenou rýchlosťou s aktívnou prípomocou na úrovni 45 km/h a max. nominálnym výkonom elektromotora na hodnote 350W. Podmienky prevádzky sú však ešte stále nie harmonizované. Predpokladá sa registrácia na dopravnom inšpektoráte, zákonné poistenie či určité obmedzenia pri používaní cyklociest.

3.       Kategória „Všetko ostatné“ Tu nie sú definované žiadne špecifické ustanovenia. Z hľadiska posudzovania by mali platiť všeobecné pravidlá pre posudzovanie motorových vozidiel.

Čo prináša ebajk rozdielne v porovnaní s klasickým bicyklom?

Prítomnosť asistencie mení v prvom rade rozsah použiteľnosti, čo sa štatisticky prejaví  predovšetkým v náraste najazdených kilometrov v priemere až trojnásobok, v odhodlaní zdolávať prevýšenia a tiež prekonávať náročnejší terén, k čomu Vám pomôže aj kvalitný horský elektrobike.

Elektrobicykel je v svojej podstate kardio stroj, pri ktorom si dokážete regulovať úroveň Vášho srdcového tepu bez ohľadu na charakter terénu v ktorom jazdíte.

Ebajky zároveň prinášajú celý rad konštrukčných prvkov a riešení, ktoré dokážu na jednej strane zvýšiť stabilitu a pohodlie pri jazde a zároveň aj zvýšiť jazdnú dynamiku. Tento fakt má tiež významný vplyv na geometriu rámu a v zásade platí, že výborná geometria použitá pri klasickom bicykli nebude najvhodnejšou, ak sa uplatní na elektro biku.

Kde nakupovať?

Google je v princípe dobrý nástroj na získanie úvodného prehľadu. Nakupovanie by som však realizoval spolu s profíkom. Špecializácia, a to až do úrovne výhradne elektrobicykle má v tomto prípade nenahraditeľnú rolu. Prehľad a praktické skúsenosti odborného predajcu v dynamicky sa rozvíjajúcom segmente sú nenahraditeľné. Nie len, že vám pomôže s výberom, získate zároveň aj erudovaného partnera, ktorý Vám bude následne servisovať Váš ebajk.

SERVIS je KING

Kúpou elektrobicykla sa to len začína, aj keď si dobre vybrať nie je úplne najjednoduchšie, rozhodne  mať kvalitného servisného partnera je minimálne rovnako dôležité!  A kvalitný servis Váš elektrobicykel určite potrebuje, veď využíva rôzne systémy, ktoré treba diagnostikovať aj za pomoci špecifických prístrojov a jeho namáhanie je porovnateľné so závodným nasadením. A je naozaj jedno, či jazdíte po cestách, alebo po teréne, či máte crossový elektrobike, alebo cestný elektrobicykel.

Veľký význam v tejto oblasti má aj správna prevencia, ktorá, pri adekvátnom uplatňovaní  Vám vie ušetriť množstvo času a aj finančných prostriedkov. Servis elektrobicykla je v svojej podstate len o málo drahší ako servis klasického bicykla pri rovnakom počte najazdených kilometrov. Avšak pri nesprávnom prístupe Vám náklady narastú významne. Špecializácia na ebajky je preto viac ako vítaná!


Elektro kola jsou dnes populární na dlouhé cesty nebo i mezi seniory. Při výběru nového eletrokola sledujte hlavně druh a výdrž baterie.


Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna