- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Rodinné autá a jazda s manuálnou prevodovkou: Ako s ňou ušetriť na spotrebe?

Množstvo ľudí aj pri dnešných spoľahlivých automatických prevodovkách volí manuálnu. Nezáleží, či ide o rodinné autá alebo športové. Aj keď v dnešnej dobe nie je až taký výrazný rozdiel v spotrebe paliva medzi automatickou a manuálnou prevodovkou, predsa len sa dajú nájsť spôsoby ako ušetriť palivo pri jazde s manuálom. V článku vám prezradíme 5 najlepších spôsobov ako znížiť spotrebu s manuálnou prevodovkou.

Zaobchádzanie s plynovým pedálom

Predstavte si, že by ste ušetrili niekoľko stoviek eur ročne len tým, že budete zľahka akcelerovať. Najviac sa to deje práve v mestách, kde na vás číhajú stopky a semafory. Snažiť sa vyštartovať čo najrýchlejšie bude mať dopad na váš bankový účet.

Predstavte si, že máte vo vozidle šálku kávy. Ak ju nechcete vyliať, musíte akcelerovať čo najjemnejšie. Takáto predstava vám k tomu môže napomôcť. Pre lepšiu predstavivosť by vám akcelerácia z 0 na 20 kilometrov za hodinu mala trvať približne 5 sekúnd.

Ak sa nikam neponáhľate, môžete si tento pokus trénovať na každej stopke či semafore. Prinajhoršom vás auta za vami predbehnú. Ale pamätajte, že by ste nemali tvoriť prekážku na ceste zbytočne pomalou jazdou.

Stabilná rýchlosť

Keď zvládnete plynulé rozbiehanie, trénujte si udržiavanie stabilnej rýchlosti. To znamená, že zbytočne nebrzdíte ani neakcelerujete. Kľúčom k úspechu je predvídavosť premávky. Za zváženie stojí aj používanie tempomatu počas jazdy po diaľnici.

Pamätajte, že malé zmeny rýchlosti môžu byť aj prospešné. Tam, kde to umožňuje vozovka, nechajte vozidlo pracovať samo. Napríklad pri jazde z kopca stačí vyradiť rýchlosť a jazdiť na voľnobeh. Ak sa blížite k semaforu a naskočí zelená, nemusíte brzdiť, stačí prejsť v neutrále.

Poznajte svoje auto

Dodržiavajte rýchlostný limit a ušetríte množstvo paliva. Väčšina malých áut, dodávok a SUV je najefektívnejšia pri rýchlostiach 50 až 80 km za hodinu. Nad týmito rýchlosťami vozidlá spotrebujú viac paliva ako normálne. Rodinné autá nie sú výnimkou.

Napríklad pri rýchlosti 120 km za hodinu spotrebuje vozidlo asi o 20 % viac paliva ako pri rýchlosti 100 km za hodinu. Pri 25-kilometrov dlhej ceste by tento prudký nárast rýchlosti a spotreby paliva skrátil vašu jazdu len o dve minúty.

Brzdite zľahka

Tento bod opäť súvisí s predvídaním premávky. Predstavte si situáciu, že sa blížite k semaforu a tesne pred ním zabrzdíte aj napriek tomu, že červená bola už dlhší čas. Náhle naskočí zelená a musíte sa opäť pohnúť.

Zbytočne ste tak spálili palivo. Namiesto toho nabudúce pomaly a plynulo brzdite. Akonáhle naskočí zelená možno nebudete musieť ani zastať. Vyhnete sa akcelerácii z nulovej rýchlosti, rozbehnete sa rýchlejšie a ešte ušetríte.

Funguje vaše auto správne?

Nie je žiadnym tajomstvom, že keď vaše auto funguje tak, ako má, spotrebuje menej paliva. A hoci spotreba paliva určite závisí od auta, ktoré si kúpite, dôležitú úlohu zohráva aj spôsob jazdy. Nesprávne jazdné návyky môžu ovplyvniť spotrebu paliva. Tam to ale nekončí:

  • Vyhnite sa dopravnej špičke pretože ovplyvňuje autá s manuálnou prevodovkou viac ako tie s automatickou prevodovkou.
  • Uistite sa, že jazdíte plynule a nezrýchľujete príliš rýchlo
  • Snažte sa predvídať situáciu na ceste, aby ste sa vyhli zbytočnému brzdeniu. Prudké brzdenie a následná akcelerácia môže ovplyvniť spotrebu paliva.
  • Dodržiavajte rýchlostný limit, nielen z bezpečnostných dôvodov, ale aj kvôli úspore paliva.
  • Jazdite stabilnou rýchlosťou 25 – 35 km/h na cestách so spomaľovačmi pretože rýchle zrýchľovanie a prudké brzdenie pri každom spomalení môže vážne ovplyvniť spotrebu paliva
  • Niektoré autá s 2-litrovým motorom spotrebujú menej paliva ako tie s 1,6-litrovým motorom. Okrem jazdného štýlu, ktorý ovplyvňuje spotrebu paliva, je hlavným dôvodom nedostatok výkonu, pretože menšie motory majú často problém utiahnuť vyššiu hmotnosť. Vo všeobecnosti platí, že moderné autá na predaj spotrebujú menej paliva.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna