- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Spánok je jednou z najdôležitejších činností

Počas spánku telo naberá energiu, regeneruje sa a celkovo relaxuje a odpočíva.

Je tak veľmi dôležité, aby bol spánok kvalitný a ničím nerušený. Dôležitú úlohu tak zákonite zohráva posteľ, a predovšetkým matrac. Ako si vybrať tú najvhodnejšiu, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Štúdiá zdravého spánku
V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že kvalitné a matrace, ktoré dokáže poskytnúť maximálny komfort počas spánku, bude vyžadovať finančnú investíciu. Lacné matrace z hypermarketov môžu slúžiť na občasné prespanie, ale nie na pravidelný spánok.

Ideálne je tak navštíviť špecializovanú predajňu alebo štúdiá zdravého spánku, kde vám s výberom poradí odborný personál. Aj špecializované predajne ponúkajú akcie matraca 1+1, kedy sa neznižuje kvalita, ale je možné ušetriť.

Pred nákupom
Výber matraca by sa nemal uponáhľať a je dôležité si uvedomiť, z akých dôvodov sa matrac kupuje. Je tak dobré si odpovedať na pár základných otázok, ktoré povedú k správnemu výberu.

• váha osoby
• zdravotné problémy
• denné alebo občasné prespávanie
• typické alebo atypické rozmery
• podklad matraca – rošty

Na boľavý chrbát
Celé dve tretiny Čechov podľa štatistík trpia bolesťami alebo problémami s chrbtom. Správne vybraný matrac môže pomôcť bolesti odstrániť alebo ich aspoň zmenšiť. Ponúkajú sa špeciálne ortopedické matrace s rozdielnou tvrdosťou v jednotlivých častiach matraca, tzv. Zónach.

• vystuženie – ramená, panvica
• zmäkčenie – hlava, bedrá, nohy

Všeobecne sa uvádza, čím viac má matrac zón, tým je kvalitnejší. Aby mal chrbát dostatočnú oporu počas spánku je lepšie voliť matrac s vyššou tvrdosťou. Avšak tu záleží na osobných pocitoch, pokiaľ bude matrac tvrdý, spánok bude prerušovaný a nepohodlný.

Lenivá pena
Súčasný trh s matracmi je pomerne bohatý a ponúka celý rad materiálov, z ktorých sa matrace vyrábajú. Medzi najobľúbenejšie a najväčším hitom sú matrace z viscoelastickej polyuretánovej peny, tzv. lenivej peny. Táto pena dokáže meniť svoju tvrdosť v závislosti od teploty a tlaku ľudského tela.

V praxi to znamená, že mena pod telesným teplom mäkne a telu ustupuje. Dochádza tak k rovnomernému rozloženiu hmotnosti a matrac sa tak dokonale prispôsobí krivkám ľudského tela. Matrac z lenivo peny tiež zabraňuje narušeniu krvného obehu, pretože obmedzuje protitlak.

Rozmery matraca
Aby bol spánok dostatočne kvalitný, je potrebné mať dostatok priestoru. Preto je dôležité vyberať dostatočne veľký matrac. Dĺžka matraca by mala byť minimálne o 20 cm dlhšia ako je výška človeka. Odporúčaná šírka je 90 cm, pre dvojlôžka potom 160 cm. Ideálne sú matrace 90×200 cm. Za optimálnu výšku sa považuje 18 – 20 cm. Potom bude matrac dobre kopírovať tvar tela.

V dnešnej dobe výrobcovia matracov taktiež ponúkajú matrace na mieru. Je možné si tak nechať vyrobiť matrac podľa špeciálnych požiadaviek, atypických tvarov i rozmerov. Je tak možné si nechať vyrobiť matrace na veľké postele aj do detských postieľok.

Rady pre dobrý spánok
• pretiahnutie pred spánkom – krátke porovnanie chrbtice a stavcov pred spaním telo uvoľní, odporúčajú sa cviky, ako mačacie chrbát, hlboký predklon, cvičiť so spinálnou rotáciou
• správne sedenie počas dňa – je dôležité si počas dňa kontrolovať v akej pozícii sa nachádza chrbtica, či nie je zbytočne zaťažovaná, raz za čas sa musí chrbtica porovnať
• uvoľnenie stresu – stres sa ukladá v trapézach, je tak dobré sa pred spaním uvoľniť, stresu sa zbaviť av pokoji zaspať

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna