- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Viete kto vám pomôže s prepravou veľkých balíkov? Špedičná firma je tu pre vás

S prepravou veľkého tovaru si nemusíte vedieť vždy rady. Špedičná firma je tu od toho, aby si poradila s vašimi problémami. Či už je to zabezpečenie správnej trasy, druhu dopravy, ceny a ďalších detailov. Kto sú špeditéri a prečo sa oplatí využiť ich služby? Aké sú výhody a nevýhody posielania veľkých balíkov na vlastnú päsť.

Práca špeditérov

Špedičná firma má na starosti prepravu v mene zasielateľa. Špeditéri poskytujú svoje služby v rámci dodávateľského reťazca. Či už je to cestná, železničná, letecká alebo námorná preprava. Okrem toho plánujú optimálnu trasu a vybavujú povolenia.

Špeditéri majú bohaté skúsenosti s prepravou. Napríklad v rámci výberu správnej firmy, ktorá sa špecializuje práve na prepravu, ktorú potrebujete. Zároveň s nimi majú kontakty, vďaka ktorým môžete získať lepšiu cenu prepravy a pokojne aj rôzne poistenia či odškodné.

Medzi ďalšie špeditérske služby patrí aj:

  • Príprava dokumentácie
  • Skladové a skladovacie služby
  • Konsolidácia a dekonsolidácia
  • Poistenie nákladu a dodržiavanie colných predpisov

Špeditér je subjekt, ktorý zabezpečuje dovoz a vývoz nákladu. Väčšina špeditérov zasiela zásielky prostredníctvom svojich vlastných nákladných listov. Následne zamestnanci špedičnej firmy zabezpečujú dokumenty, dekonsolidáciu a vyzdvihnutie alebo doručenie.

Čo špeditéri nerobia

Aby nedošlo k zbytočným nedorozumeniam, špeditéri nemajú na starosti samotnú prepravu zasielky. Namiesto toho využívajú existujúce vzťahy medzi spoločnosťami na dojednanie najnižšej ceny za prepravu nákladu.

Cieľom nájsť operátora, ktorý poskytuje najlepšiu rovnováhu medzi cenou, rýchlosťou a spoľahlivosťou. Aj nákladná preprava tovaru do zahraničia či nadrozmernou prepravou patrí medzi zamerania dobrej špedičnej spoločnosti.

Preprava na vlastnú päsť?

Špedícia je jednoduchý spôsob, ako posunúť vašu firmu a náklad na vyššiu úroveň. Sú však chvíle, kedy je efektívnejšie poslať zásielku priamo prepravnou spoločnosťou. Najmä vtedy, keď poskytujú rovnaké komplexné služby dodávateľského reťazca ako zasielatelia.

Čo ak nechcete využiť služby špedičnej spoločnosti? Ak ste veľká spoločnosť môžete si jedného zamestnať. Poprípade využívať špeditéra na živnosť. Bude vás to stať množstvo investovaného času, pokiaľ sa vám podarí vybaviť všetko podľa predstáv.

Najhoršie na tom je, že sa vám to časom nemusí vrátiť. Suma, ktorú si špeditéri vypýtajú častokrát nie je o nič nižšia ako od špedičnej spoločnosti. Opäť tak platí staré známe: Čas sú peniaze.

Aj napriek tomu vám váš vlastný špeditér nemusí zariadiť tú najoptimálnejšiu prepravu či mať tie najlepšie kontakty. Skrátka ide o veľký risk, ktorý sa vám nemusí vrátiť. Najjednoduchšia voľba tak stále ostáva špedičná spoločnosť, ktorá sa tomu venuje naplno.

Vlastná preprava? Toto musíte ovládať

Mať vlastné špeditérske oddelenie znamená, že musíte váš vozový park vybaviť novými vozidlami. Zo začiatku na vás čakajú vysoké náklady, na ktorých mnohí pohoria. Ak ale vytrváte, je možné, že sa vám to vyplatí. Tieto body však musíte ovládať:

  • Dobrá znalosť exportnej dokumentácie
  • Pochopte dopravné sadzby
  • Pochopte Incoterms
  • Využite tretie strany na zníženie nákladov
  • Dobrá znalosť exportovania položiek

Vyjednávanie sa vám pri špedícií zíde. Je to súčasťou práce špeditérov a hlavná časť podnikania vo všeobecnosti. Pri nákladnej doprave budete rokovať s lodnými linkami, s leteckými spoločnosťami, skladmi a prepravnými spoločnosťami.

Musíte vedieť vyjednávať a pochopiť ako získať najlepšiu možnú ponuku. Prezentačné zručnosti sú potrebné keďže budete prezentovať spoločnostiam a musíte im jasne a stručne vysvetliť prečo by vám mali zveriť svoj náklad.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna