- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Ako správne postupovať pri zrážke s vozidlom?

Prianím každého šoféra je jazdiť bez nehody dlhé roky. Avšak niekedy zodpovednosť, ohľaduplnosť a ani schopnosť predvídať nestačia, pretože nie je v ľudských silách ovplyvniť správanie a konanie ostatných účastníkov cestnej premávky.

Z tohto dôvodu je nevyhnutné vedieť, čo robiť pri zrážke s iným vozidlom. Podstatné je, napríklad správne umiestnenie výstražného trojuholníka a platné poistenie auta. Ovládanie zásad prvej pomoci a vedomosti o tom, kedy je potrebné volať políciu, a v ktorých situáciách stačí spísať tlačivo o nehode, by mali byť samozrejmosťou.

Zrážka s autom: čo urobiť ako prvé?

Na nečakané, alebo náročné situácie v živote sa nikdy nedá dopredu stopercentne pripraviť. Platí to aj pre dopravnú nehodu. Jednou z kľúčových vecí je nespanikáriť, teda zachovať si v rámci možností chladnú hlavu. Panika, krik a ani nadávky nikomu nepomôžu. To však nemusí byť vždy ľahké. Pri upokojovaní sa môže pomôcť do určitej miery, napríklad hlboké dýchanie.

Potom je dôležité, aby ste si čo najrýchlejšie obliekli reflexnú vestu a vo vzdialenosti 50 metrov od miesta zrážky umiestnili výstražný trojuholník. Následne skontrolujte zdravotný stav pasažierov nielen vo vašom vozidle, ale aj v druhom aute. Ak si to situácia vyžaduje, poskytnite zraneným potrebnú prvú pomoc a volajte číslo 155, teda záchrannú zdravotnú službu.

K dopravnej nehode je potrebné volať políciu

Postup v prípade nehody sa nachádza aj na webových stránkach Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Kľúčové je vedieť, kedy ide o dopravnú nehodu a v akom prípade o škodovú udalosť.

Za dopravnú nehodu je považovaná udalosť v cestnej premávke súvisiaca s premávkou vozidla, pri ktorej došlo k usmrteniu alebo zraneniu osoby, poškodeniu cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia, alebo úniku nebezpečných vecí.

Avšak aj škodová udalosť môže byť dopravnou nehodou, napríklad vtedy, keď vodič zúčastneného vozidla je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, alebo v prípade, že účastníci škodovej udalosti sa nedohodli na tom, kto je vinník.

Nezabúdajte na to, že v prípade dopravnej nehody, ktorá spĺňa vyššie uvedené kritéria, je vždy nevyhnutné kontaktovať políciu na čísle 158.

Škodová udalosť a poistenie auta

Zrážka s vozidlom nepatrí medzi príjemné životné situácie. Avšak pokiaľ je to len o pokrčených plechoch, nie je to žiadna tragédia. V tomto prípade je reč o škodovej udalosti, ku ktorej nie je potrebné volať políciu.

Škodová udalosť nespĺňa podmienky dopravnej nehody a stačí, keď sa jej účastníci dohodnú na vinníkovi. Vinník je povinný preukázať sa občianskym a vodičským preukazom a dokladom o poistení vozidla.

Následne sa vypíše a podpíše tlačivo o nehode. To je súčasťou poistenia auta aj v prípade, že bolo uzatvorené PZP online. Tlačivo  o nehode slúži na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody poškodenému.

Potom je potrebné vznik poistnej udalosti nahlásiť poisťovni. Platí to pre vinníka i poškodeného. V prípade poškodeného je vhodné mať k dispozícii fotky dokumentujúce spôsobené škody.

Máte uzatvorené havarijné poistenie a ste vinníkom škodovej udalosti? Potom si nemusíte lámať hlavu nad tým, ako uhradiť škody z vlastného vrecka. Tie sa môžu vyšplhať aj do výšky niekoľko tisíc eur.

Havarijná poistka v poisťovni Union slúži na preplatenie nákladov pri zrážke s iným vozidlom alebo náraze do plotu či stromu, poškodenia skla či stretu so zverou. Je možné uzatvoriť ju aj online do 5 minút.

Ak neviete, čo robiť, volajte asistenčnú službu

Poistenie auta vám umožňuje kontaktovanie asistenčnej služby, v rámci ktorej vám profesionáli poradia, čo robiť v prípade dopravnej nehody, poruchy vozidla či jeho krádeže. Samozrejme, rozsah poskytovaných služieb asistenčnej služby závisí od konkrétneho druhu uzatvoreného poistenia.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna