- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Imunitný systém a črevná mikroflóra

Viac ako 50 % našej imunitnej funkcie je v črevách. To je dôvod, prečo to, čo konzumujete, má taký veľký vplyv na váš imunitný systém. Správne a úplné trávenie má obrovský vplyv na zdravie čriev. Zdravie čriev je hlboko spojené so zdravím imunity. Ak naše potraviny nie sú správne trávené (napríklad neprodukujete dostatok tráviacich enzýmov, čo sa s vekom často stáva), nielenže naše telo dostáva z potravy neúplnú výživu, ale „zvyšky“ sú využívané črevnými mikróbmi na jedlo. Niektoré mikróby, ako je Candida, to využívajú vo svoj prospech a môžu sa premnožiť, čo vedie ku kvasinkovej infekcii. Zápal môže tiež ovplyvniť vaše imunitné zdravie. Črevná výstelka je ako vnútorná pokožka tela a je prvou líniou imunitnej obrany. Ak je zapálená, je v ohrozenom stave. Candida a patologické mikróby sa môžu dostať cez sliznicu do spodnej vrstvy črevnej výstelky a tam si vytýčiť oporu a pokryť sa ochranným biofilmom, ktorý im umožní vyhnúť sa imunitnému systému.

Pozor na stravu

Nepríjemné príznaky, ktoré cítite vo svojom čreve, sú spôsobené tým, že váš nevyvážený imunitný systém produkuje príliš veľa zápalov. Aby ste vyrovnali svoju imunitu a znížili zápal vo vašom čreve, je dôležité obnoviť rovnováhu užitočných baktérií, ktoré v ňom žijú. Strava bohatá na fermentované potraviny zvyšuje rozmanitosť črevných mikróbov a znižuje molekulárne príznaky zápalu. Fermentované potraviny sú bohaté na prospešné baktérie nazývané probiotiká a prebiotiká, ktoré obývajú váš tráviaci trakt. Medzi tieto potraviny patrí jogurt, kyslá kapusta, kombucha a kefír. Výskum naznačuje, že prekvitajúca sieť črevných baktérií môže pomôcť vašim imunitným bunkám rozlišovať medzi normálnymi, zdravými bunkami a tým, ktoré vám môžu uškodiť.

Zápal na nízkej úrovni je normálnou odpoveďou na stres alebo zranenie, chronický zápal môže potlačiť váš imunitný systém. Zdravé tuky, ako sú tie, ktoré sa nachádzajú v olivovom oleji a losose, môžu posilniť imunitnú odpoveď vášho tela na patogény znížením zápalu.

Olivový olej, ktorý je vysoko protizápalový, je spojený so zníženým rizikom chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a cukrovka. Navyše jeho protizápalové vlastnosti môžu pomôcť vášmu telu bojovať proti škodlivým baktériám a vírusom spôsobujúcim choroby. Omega-3 mastné kyseliny, ako sú tie v lososových a chia semienkach, tiež bojujú proti zápalu.

Imunitný systém je komplexná sieť v celom tele, ktorá poskytuje viaceré obranné línie proti chorobám. Úzko súvisí s vašou črevnou mikroflórou. Preto je potrebné prijímať dostatok vitamínov a minerálov a dbať na správnu a vyváženú stravu.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna