- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Olej, lak alebo lazúra: Viete, čim natrieť drevo v interiéri?

Nielen drevo v exteriéri potrebuje pravidelnú starostlivosť. Zabúdať by ste nemali ani na drevené prvky u vás doma. Čím ich natrieť?

Čo sa dozviete?

  • Prečo by ste nemali zabúdať na ošetrenie dreva v interiéri
  • Čo v interiéri nepriaznivo pôsobí na vzhľad dreva
  • Aké sú vlastnosti oleja na drevené povrchy
  • Všetko podstatné o lazúre
  • Vlastnosti laku na drevo

Drevené povrchy u vás doma nie vystavované poveternostným podmienkam v takej miere ako v exteriéri. Aj napriek tomu sa po istom čase môžu na nich prejaviť známky opotrebovania a nedokonalosti. Interiérovým dreveným povrchom môže na vzhľade uberať UV žiarenie, vlhkosť a mechanické namáhanie. Súčasťou starostlivosti by preto malo byť okrem pravidelného čistenia aj ošetrenie olejom či lazúrou. Aký náter ale zvoliť?

Olej

Olejovanie drevenej podlahy a iných drevených povrchov je jeden z častých spôsobov, ako predĺžiť ich životnosť. Olej preniká hlboko do štruktúry dreva a chráni ho pred vlhkosťou. Po ošetrení ostáva drevo príjemné na dotyk a ponecháva si pôvodnú farbu.

Nevýhodou tohto typu ošetrenia je, že nechráni drevené povrchy pred UV žiarením a je potrebné ho opakovať približne každé dva roky. Oproti brúseniu a lakovaniu ide o výrazne jednoduchší proces.

Lazúra

Oprava nábytku a jeho ošetrenie je možná aj pomocou lazúry, ktorá zvýrazní prirodzenú štruktúru dreva. Tá sa rovnako ako olej vstrebáva hlboko do dreva, jeme ho sfarbí a na povrchu vytvorí jemný ochranný film. Drevený povrch dokáže ochrániť nielen proti vlhkosti, ale aj UV žiareniu.

Lak

Na rozdiel od prvých dvoch menovaných, vytvára lak na drevených povrchoch pevný film, ktorý uzatvára jeho štruktúru. Výhodou je, že chráni drevo pred vlhkosťou. Časom sa však môže táto ochranná vrstva opotrebovať a popraskať. Na mechanické poškodenie sú náchylné predovšetkým podlahy. Nevýhodou je, že ryhy a praskliny, cez ktoré do dreva môže prenikať vlhkosť, nie je možné opraviť lokálne. Jediným riešením je komplexná renovácia a oprava dreva a drevených povrchov.

Ak si na ošetrenie drevených povrchov u vás doma netrúfate, neváhajte sa obráťte sa na skúsených odborníkov.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna