Vlastný bazén vám počas horúcich dní poskytne príjemné osvieženie bez toho, aby ste kamkoľvek chodili. Navyše si v ňom užijete množstvo zábavy s priateľmi a rodinou. Ako však zistiť, ktorý je pre vás ten pravý?
Aký typ bazéna zvoliť?
Prvým krokom v rozhodovaní o novom bazéne je voľba vhodného typu. Dostupné možnosti môžeme rozdeliť na tri základné skupiny – nadzemné, zapustené a betónové bazény. Výber konkrétneho typu bazéna potom závisí od vašich požiadaviek a preferencií a plánovaného rozpočtu.
Vopred by ste si mali tiež ujasniť, ako presne chcete váš bazén využívať. Môže slúžiť na plávanie, šantenie pre deti a môžete sa v ňom osviežiť aj so svojimi návštevami. Rozhodujúcim faktorom je tiež to, či chcete bazén za pár desiatok eur alebo vám nevadí investovať väčšiu sumu. Niektoré bazény vyžadujú navyše stavebné zásahy na pozemku.
Betónové bazény
Pokiaľ rozmýšľate nad väčším bazénom s dlhou životnosťou, určite zvážte realizáciu betónového bazéna. Jeho stavba síce zaberie viac času, no počkať sa rozhodne vyplatí. Pokiaľ máte malé deti alebo domácich miláčikov, nezabudnite na ochranu pred spadnutím do vody.
Zapustené bazény
Ak sa rozhodnete pre zapustený bazén, musíte tiež počítať s nutnosťou stavebného zásahu na pozemku. Do predpripravenej jamy sa umiestni oceľová konštrukcia odolná voči hrdzaveniu. Zvnútra je potiahnutá odolnou bazénovou fóliou. Jej životnosť je približne 15 rokov, po jej opotrebovaní je možné ju jednoducho vymeniť a bazén prevádzkovať ďalej.
Nadzemné bazény
Nadzemné bazény sú skvelým riešením, ak sa chcete vyhnúť stavebnej príprave. Obľube sa tešia vďaka ich jednoduchej montáži, dostupnej cene a možnosti kedykoľvek ich rozložiť a odložiť. Sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch. Naraziť môžete na menšie a plytšie bazény na leňošenie, ale i veľké bazény, v ktorých si dosýta užijete letnú zábavu s priateľmi. V niektorých modeloch si dokonca aj pohodlne zaplávate. Nadzemné bazény sa ďalej delia na dve skupiny:
Samonosné bazény s nafukovacím prstencom – bývajú menšie, zväčša kruhového tvaru. Ich inštalácia je veľmi jednoduchá a majú niekoľkoročnú životnosť. Na postavenie vyžadujú rovný podklad.
Bazény s konštrukciou – majú väčšie rozmery a sú oveľa stabilnejšie, za čo vďačia kovovej konštrukcii z nehrdzavejúcej ocele. Všetky ich hrany sú zaoblené, takže sa nemusíte báť úrazu ani pri divokejších vodných hrách.
Na čo ešte si pri výbere bazéna dať pozor?
Výberom vhodného typu, ktorý najlepšie spĺňa vaše predstavy, sa celý proces ešte nekončí. Aby ste si boli istí, že kupujete správny bazén do vašej záhrady, nezabudnite venovať pozornosť nasledujúcim parametrom:
Rozpočet
Do rozpočtu započítajte tiež ďalšie položky, ako sú, napríklad, náklady na zakúpenie kvalitnej filtrácie. Pri kúpe nadzemných modelov býva často súčasťou balenia, opačne je to v prípade zapustených a betónových bazénov. Okrem toho je potrebné myslieť na náklady spojené so stavbou a výkopovými prácami.
Veľkosť a tvar
Veľkosť bazéna primárne závisí od vašich požiadaviek, ako aj rozpočtu. Čím väčší rozmer, tým vyššia bude aj cena. Preto, ak bazén plánujete využívať len na letný relax alebo pre malé deti, zaobstarajte si radšej menší a lacnejší model. Naopak, pokiaľ ho bude využívať celá rodina alebo si v ňom plánujete užiť vodné športy, rozhodne neváhajte investovať. Čo sa tvaru týka, na plávanie je vhodnejší oválny alebo obdĺžnikový bazén, na šantenie je ideálny kruhový.
Výkon filtrácie
Filtrácia je veľmi dôležitá súčasť bazéna, ktorá pomáha udržať čistotu vody. Rozhodnúť sa môžete medzi kartušovou a pieskovou filtráciou. Prvý typ je vhodný pre menšie bazény a je o niečo náročnejší na obsluhu. Piesková filtrácia vás bude stáť viac, no je vhodná aj pre väčšie bazény. Nezabudnite sa vždy uistiť, že filtrácia má dostatočný výkon. Na úpravu vody budete potrebovať tiež bazénovú chémiu.