- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Problémy s trávením? Nepodceňujte starostlivosť o svoje telo


Prijímanie potravy je pre náš život nevyhnutné, bez nej nemáme dostatok živín. Potrava je ako palivo pre náš organizmus, jej trávením dodávame nášmu telu energiu na to, aby fungovalo. Ak máte akékoľvek ťažkosti s trávením, je veľmi dôležité, aby ste ich nepodceňovali, ale práve naopak. Čo najskôr ich odstránili, prípadne im v budúcnosti predchádzali. Pozrime sa spolu bližšie, ako na to.

Tráviaca sústava – jej funkcie a zloženie

Naša tráviaca sústava je pomerne zložitý systém. Jej úlohou je potravu prijať, spracovať, vstrebať a na záver sa zbaviť nestráviteľných látok. Začína ústnou dutinou, potrava ďalej prechádza cez hltan, pažerák, žalúdok, tenké a hrubé človek až po konečník. Patria k nej aj veľké žľazy: slinné, podžalúdková žľaza (pankreas) a pečeň. Takto by sa dala stručne charakterizovať skladba a fungovanie tráviacej sústavy. Z tohto opisu je teda hneď na prvý pohľad jasné, že pri trávení môže dôjsť k rôznym ťažkostiam na rôznych miestach / orgánoch v našom tele.

Najčastejšie príznaky a ťažkosti pri trávení

Medzi časté príznaky, že s nami a našim trávením nie je niečo v poriadku, patria:
bolesti brucha, plynatosť, grganie, pocity na zvracanie, problémy s vyprázdňovaním (zápcha, hnačka), pálenie záhy, v horších prípadoch, ak ide o zápalové ochorenie, môže sa vyskytnúť aj horúčka. Samozrejme, dôvody môžu byť rôzne: prejedanie sa, rôzne bakteriálne či vírusové infekcie, intolerancie a alergie na istý druh potravín a nezabúdajme na stres – ten tiež stojí mnohokrát za problémami s trávením. Osobitnou kapitolou sú konkrétne choroby, ktoré priamo ovplyvňujú trávenie. U ľudí s cukrovkou, reumou, u obéznych ľudí, či u pacientov, ktorí sa liečia na vysoký krvný tlak, dnu alebo trpia hormonálnou nerovnováhou je vedecky potvrdené, že ich ochorenia majú priamo vplyv na dysfunkcie tráviaceho traktu.

Zmena stravy a životného štýlu

Ak na sebe badáte pravidelne niečo z vyššie uvedených príznakov (a netrpíte žiadnou inou vážnou diagnózu), je čas zamyslieť sa, čo by ste mali v spôsobe svojho stravovania, prípadne vo vašom životnom štýle zmeniť. Mali by ste sa viac sústrediť na zdravšiu výživu, s vysokým obsahom vlákniny či podporiť ho aj doplnkom stravy a naopak, odstrániť z jedálneho lístka mastné potraviny a nezdravé cukry. Prestaňte fajčiť, konzumovať alkohol vo veľkom množstve, začnite sa viac hýbať a pravidelne cvičiť. Dôležitý je aj spôsob, akým konzumujete potravu: jedlo poriadne požujte, jedzte pomaly, v pokoji a najneskôr tri hodiny pred spaním, aby mala vaša tráviaca sústava v noci čas na regeneráciu.

Bylinky a prírodné prípravky

Okrem zmeny stravovania a životného štýlu vám môžu pri lepšom fungovaní tráviacej sústavy pomôcť rôzne bylinky a prírodné výživové doplnky na trávenie. Bylinkové čaje – z mäty priepornej, hrebíčka lekárskeho či medovky lekárskej – majú blahodarný vplyv na celkové trávenie. Veľmi obľúbený je aj koncentrát vyrobený z ananásu, papáje a zázvoru – napomáha tráveniu, detoxikuje a je prírodným diuretikom. Semená pestreca mariánskeho zlepšia činnosť pečene a postarajú a o správnu produkciu žlče. Džús z aloe vera vyčistí organizmus, zmierni zápal žalúdka, pomôže črevnej peristaltike, aj pri odstraňovaní odpadových látok. V ponuke nájdete aj prírodné probiotiká, prebiotiká, žlčové kyseliny, či prášky a prírodné prostriedky na čistenie čriev.

Stačí si len vybrať a užívať ich pravidelne. Výsledok sa určite dostaví. V kombinácii so zdravou výživou a dostatočným pohybom vám zaručia to, že sa budete cítiť lepšie a zdravšie. Vaše telo a špeciálne tráviace sústava sa vám za to odvďačia – v podobe bezproblémového trávenia, vylučovania, ale zlepší sa aj váš imunitný systém a budete mať celkovo lepšiu náladu. Pretože aj naša imunita a psychická pohoda sú úzko previazané s našimi črevami a procesmi v tráviacom trakte.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna