- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré slúži na čerpanie tepla z jedného miesta na iné s vynaložením vonkajšej práce. Prečo si také čerpadlo zaobstarať?

Čo je tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo využíva rozdiely teploty medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Získanú energiu následne vie využiť na vykurovanie domácnosti. Môžu však byť využité rovnako aj na chladenie a na prípravu teplej vody.

Toto zariadenie pozostáva z troch základných častí, a to vonkajšej jednotky (výparníka), vnútornej jednotky (kondenzátora) a chladiva.

Aké sú typy tepelných čerpadiel

Tepelné čerpadlá do domácnosti využívajú obnoviteľné zdroje. Podľa toho, ktoré to sú, rozlišujeme niekoľko typov.

Najčastejšie sa používa:

  • krajina/voda 
  • vzduch/voda
  • voda/voda
  •  vzduch/vzduch

Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo do domácnosti

K rozšíreniu tepelných čerpadiel prispelo najmä rozšírenie nízkoenergetických stavieb. Kľúčová otázka, prečo čerpadlo, má dve odpovede: Toto zariadenie predstavuje ekologický a zároveň ekonomický spôsob vykurovania a ohrevu vody.

Pomerne podstatnou prednosťou je aj bezobslužnosť zariadenia. Prakticky stačí ho na samom počiatku nastaviť. Neskôr už zariadenie funguje úplne samo, čo je zásadný rozdiel v porovnaní napríklad s kotlami na tuhé palivo.

Priemerná návratnosť pohybuje v rozmedzí 6 až 8 rokov. Skrátiť sa však táto lehota výraznejšie môže v okamihu, keď na jeho obstaranie využijete dotáciu.

Prečo si zaobstarať tepelné čerpadlo a plynový kotol

Svoj význam má tiež v súčasnej dobe využitie tepelného čerpadla aj ako sekundárneho zdroja energie. Stále viac ľudí zvažuje možnosť doplnenia plynového kotla tepelným čerpadlom. Práve obstaranie plynového kotla sa dala zlákať mnoho majiteľov nehnuteľnosti vďaka štátnej dotácii.

Energetická kríza však spôsobila nebývalé zdražovanie a práve ekonomika tepelných čerpadiel sa tak ponúka ako variant, ako sa so situáciou vysporiadať. Toto riešenie sa hodí do novostavieb aj do starších domov a ekonomicky je priaznivejšie ako využívanie elektriny či tuhých palív.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna