- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Umelý alebo živý stromček? Vianoce s kompromisom

Tiež si potrpíte, aby bolo u vás na sviatky všetko tip-top? Hoci výzdoba netvorí podstatu Vianoc, aj tá sa podieľa na atmosfére a spomienkach, ktoré si zo sviatkov odnesieme. Od stromčeka až po vchodové dvere musí byť všetko dokonalé. Aký stromček si ale kúpiť?

Každý stromček má svoje plusy, aj ten umelý

Symbolom Vianoc je stromček. Nejednému dospelému poskočí srdce, keď sa stromček ozdobí a rozsvieti. No kým niekto ho zdobí tesne pred Vianocami, inde žiari už počas adventného obdobia a pripomína, že najkrajšie sviatky roka sa blížia. Toto by ste si v prípade živého vianočného stromčeka určite nedovolili, pretože kým by sa v kalendári zjavil Štedrý deň, stromček by opadal a zvädol. Umelé vianočné stromčeky máme radi práve preto, že nás počas sviatkov nehnevajú napadaným ihličím, lepkavou živicou, stále vyzerajú sviežo a po sviatkoch sa jednoducho odložia do pivnice a prečkajú tam do ďalších sviatkov, aby nás o rok v dobrej forme potešili opäť.

Tento kolobeh sa môže opakovať v prípade kvalitných umelých vianočných stromčekov aj celé roky, pokojne aj 20 Vianoc. Ak ste však typy, ktorým sa každú chvíľu páči iná vianočná výzdoba, umelý vianočný stromček vám pravdepodobne nevydrží dlhšie ako 10 rokov, pretože ho nahradíte iným variantom – jedle prejdete na smrek alebo borovicu vyššieho či nižšieho vzrastu a možno stavíte na zasnežené konáre, ktoré sa vám vždy tak páčili, alebo vás zaujme, že niektoré stromčeky majú zabudované LED osvetlenie, ktoré je oveľa efektnejšie ako klasické svetelné reťaze. V tom prípade, ak hľadíte na stav nášho životného prostredia, je pre vás lepšie si rok čo rok zaobstarať živý vianočný stromček, ktorý naplní vaše aktuálne potreby.

Myslime na našu planétu

Ste proti živým vianočným stromčekom, pretože nesúhlasíte s ich výrubom? Pravda je taká, že tieto stromčeky sa pestujú špeciálne preto, aby nás potešili na Vianoce. Pestovateľ stromčeky vyrúbe a dodá na trh, a čo sa nepredá, sa „zrecykluje“. Živé vianočné stromčeky totiž väčšinou končia svoj život dôstojne – použijú ich ako mulč alebo bariéru do prírody, k vodným tokom alebo na miestach, kde sa zosúva pôda. V mestách je zber živých vianočných stromčekov na tieto účely bežným javom. Živý vianočný stromček v lesnej škôlke dorastie približne za sedem rokov. Za ten čas dodáva planéte kyslík a čistí ju od oxidu uhličitého. Keď sa vyrúbe, zasadia znova nový a takto to ide dokola. Ak vám je napriek tomu ľúto každý rok po Vianociach stromček vyhadzovať, siahnite po stromčekoch v kvetináči. Dajú sa nielen zakúpiť, ale aj zapožičať. Treba ich však dobre aklimatizovať a takisto nezabúdať na primeranú zálievku, aby v interiéri nevyschli.

Živý alebo umelý?

Ak si to chceme zhrnúť, živý vianočný stromček nás poteší charakteristickou vôňou a do interiéru dodá nádherný prírodný prvok. Môže nám však prekážať padajúce ihličie, živica, príp. alergické reakcie na stromček. Ak do živého vianočného stromčeka investujeme rok čo rok, časom si uvedomíme, že sme utratili množstvo peňazí. Ale veď Vianoce sú len raz ročne…

Umelý vianočný stromček, ak je zhotovený z kvalitných materiálov (hoci aj pri vyššej jednorazovej investícii), plní svoju funkciu pokojne aj desiatky rokov, kým ho nevymeníme za iný model. Síce nevonia, ale vďaka 3D prevedeniu ihličia a autentickému tvaru je na nerozoznanie od živého stromčeka.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna