- Komerční sdělení -aktuálně
- Reklama -zprávy

Výstavba terasy – plánovanie a príprava

Terasa je ideálnym miestom na oddych, pretože je dokonalým prechodom medzi interiérom a exteriérom. Najmä v lete ju môžete využiť na grilovačky či oslavy s rodinou a priateľmi. Pred samotnou realizáciou by ste mali zvážiť jej umiestnenie, veľkosť, materiál, ale aj ostatné projekty, do ktorých sa chcete v blízkej budúcnosti púšťať. 

Prečítajte si nasledovné tipy a pripravte sa tak, aby vás nič neprekvapilo.

Ostatné projekty

Predtým ako začnete plánovať realizáciu terasy, zamyslite sa, či nebude nutné najprv dokončiť iné väčšie projekty. Stavba terasy by mala byť na vašom zozname takmer posledná. Ako je na tom vaše potrubie? Bude nutná modernizácia kanalizácie? Je váš bazén v dezolátnom stave? Máte hotový prístrešok na auto? Túžba po luxuse a pohode by mohla zatieniť tieto dôležité projekty, ktoré treba dotiahnuť do konca.

Orientácia a umiestnenie 

Umiestnenie terasy závisí od toho, na čo vám bude slúžiť. Ak máte v úmysle často organizovať grilovačky, ideálne by bolo, keby bol z terasy priamy prístup do kuchyne, aby ste nemuseli nosiť jedlo a nápoje z jedného konca pozemku na druhý. Ak chcete vytvoriť izolovanú oázu pokoja, terasu môžete umiestniť ďalej od domu.

Ďalším veľmi dôležitým faktorom je orientácia terasy. Terasa orientovaná na juh je ideálna pre milovníkov slnka, ktorí si ho s radosťou budú užívať celý deň. Ak ju otočíte na juhozápad, vychutnáte si ranné slnečné lúče a zasvieti vám chvíľu aj večer. Pokiaľ sú hlavným bodom dňa pre vás raňajky, zvoľte orientáciu na východ.

Tip: Ak terasu umiestnite príliš blízko k stromom, zvyšujete riziko vzniku plesní a hniloby.

Materiál terasy

Dnes si môžete vybrať z niekoľkých možností materiálov. Páčia sa vám terasy z wpc alebo dreva? Výhoda dreva je, že sa počas dňa nezohreje tak prudko ako WPC. Drevo je prírodný a obnoviteľná zdroj. No je náchylné na škodcov a hnilobu a jeho údržba je finančne náročnejšia. Drevené terasy by ste mali každoročne čistiť a ak vybledne, znova natrieť.

WPC (drevoplast) je na druhej strane veľmi udržateľný materiál, je odolný a jednoduchý na údržbu. Jeho výhodou je aj odolnosť voči štiepeniu, škodcom, slnečnému žiareniu a plesniam. Navyše máte na výber zo širokej škály farieb a dizajnov.

Ideálna veľkosť

Ak ste sa už rozhodli vybudovať terasu, na ktorej budete tráviť väčšinu voľného času cez leto, dbajte na to, aby bola dostatočne veľká. Samozrejme to závisí od toho, pre koľko ľudí bude určená. No ak máte veľkú rodinu a radi plánujete oslavy a posedenia, na priestore nešetrite. Nechajte miesto na veľký stôl a lavice alebo stoličky, gril či hojdaciu sieť. 

Kedy stavať terasu?

Ak budete mať realizáciu pod palcom vy a chcete, aby bola pred začiatkom letnej sezóny hotová, treba vytiahnuť teplé pracovné oblečenie a pustiť sa do práce. Pokiaľ necháte celú prácu na odborníkov o zimu sa obávať nemusíte.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -PR články

Redakce doporučuje

Žena

královna